Конспекти уроків


 

Тема: Різноманітність плодів. Лабораторне дослідження. Будова плода. Способи поширення плодів

 

Мета:- розширити знання про значення квітки (плодів) в житті рослин; дослідити  будову плоду за різними характеристиками, розглянути типи плодів, навести приклади рослин з різними типами плодів; 

- розвивати пізнавальний інтерес через формування дослідницьких вмінь, спостережливість, вміння порівнювати; продовжити формувати вміння схематизувати матеріал;

- виховувати  вміння співпрацювати у групі та доводити власну думку. 

Поняття та терміни:  плід, оплодень, супліддя.

Прийоми: усне опитування, мозковий штурм, робота в групах, прийом «Мікрофон», вправа «Вірю – не вірю», «Знайти зайве», завдання «Твори Незнайки».

Обладнання: різні плоди (горіх, яблуко, зернина, горішок, сім’янка), основи для схем, робочий зошит, таблиці «Плоди», презентація «Будова плодів», відео  «Поширення плодів і насіння», «Екзотичні фрукти»

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація таблиць та моделей, натуральних об'єктів); практичні (виконання лабораторного дослідження); репродуктивні (бесіда) та пошукові (евристична бесіда, створення та розв’язування проблемних ситуацій).

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Структура уроку:

Організація класу:

До початку уроку учні визначаються з групою, в якій вони будуть працювати за складовими квітки вибравши один з кольорів: синій,червоний, жовтий, фіолетовий,,,,,.

Визначення готовності до уроку. 

Ми сьогодні з вами продовжуємо подорожувати по країні «Квіткові» на  оглядовому колесі.  Ви вже зайняли  свої місця у кабінках.

Учні визначають назву кабінки, склавши картинки, з листочків. Придивіться уважно до ваших карточок, спробуйте їх скласти. Що утворилося? Фрукти. Червоні – яблуко. Зелені – біб. Сині – слива. Помаранчові – абрикос.

Кожна зупинка це певний обсяг інформації, яку необхідно обов’язково відтворити під час виконання завдань.

І. Актуалізація знань:  


Вчитель: Ми відправляємося у подорож.  Але щоб отримати квитки   вам треба показати знання з теми «Будова квітки», виконавши вправи «Твори Незнайки», «Вірю не вірю». Необхідно знайти помилки у творах  невірні твердження  та пояснити свій вибір.

У кожної групи свої твори та твердження.

Зупинка І. 

Вправа «Твори Незнайки»

1.На полі цвітуть поодинокі квіти ромашки.

2.Бджоли налетіли на квіти ліщини, щоб поживитися солодким нектарем.

3.Із-за густого зеленого листя не видно вербових котиків.

4. І дорослі і діти дуже люблять плоди картоплі. 

  Вправа «Вірю – не вірю»

Група «Червоні» - яблуко.

1 . Квітка – видозмінений пагін рослини.

2. Пилкове зерно має різну форму та вологість.

3. Проста оцвітина складається з віночка або чашолистків.

Група « Зелені» - біб.

1. Основна функція віночка- приваблення запилювачів.

2. Тичинка складається з  пиляків.

 3. Маточка утворена одним чи багатьма плодолистками.

Група «Сині» - слива.

1.Квітка вкорочений видозмінений листок. 

2.Квітка з квітконіжкою – сидяча.

3. Статеві органи квітки це маточка та тичинка.

Група «Помаранчові» - абрикос.

1 . Маточка складається з приймочки та зав’язі.

2. Оцвітина складається з чашолистків та віночку.

3. Квітки дводомних рослин розташовані на різних рослинах.

Зупинка ІІ.   Мотивація пізнавальної діяльності:

Вчитель: Цікаво знати чи можуть цукерки рости на деревах? Виявляється, що так. Ці дерева так і називаються «цукерковими» - ховенія солодка. Батьківщина ховенії – Південна Америка. А що собою представляють ці цукерки ми зможемо відповісти трохи пізніше.  (Плоди ховенії – дрібні сухі кульки. Та їстівні не вони, а товсті соковиті гілочки – плодоніжки, на кінцях яких містяться ці кульки. Вони солодкі і за смаком нагадують ізюм. Кожне дерево може дати до 35 кг «цукерок»)

Цікаві факти 

Учні підготували цікаві факти про плоди «Рослина сміху» та «Цукеркове дерево»

А чи можете пояснити чому про нашу державу «Україна - сад!» 

Діти висловлюють власну думку.

Учитель( демонструє блюдо з плодами): Скажіть, будь ласка, як вміст блюда можна назвати одним словом?  - Плоди. І сьогодні ми вивчаємо все про плоди.

Спільне встановлення мети. Я пропоную вам назвати над чим ми сьогодні попрацюємо?(Будова,  види, характеристики плоду)

ІІ. Вивчення нового матеріалу:

Демонстрація презентації «Будова плодів»

Зупинка ІІІ.

І. Учитель (розповідь з елементами бесіди). Плід – генеративний орган рослин, що розвивається із квітки.   Плід утворюється із зав’язі маточки, але в його утворенні можуть брати участь й інші частини квітки. Квітконіжка перетворюється на плодоніжку. У деяких рослин плоди утворюються без попереднього запліднення. Вони зазвичай не містять насіння (деякі сорти винограду, груші, цитрусові). На відміну від плодів, супліддя утворюються з кількох квіток, які зрослися між собою  або усього суцвіття (шовковиця, інжир, ананас). 

1. Роздивіться  малюнок №155    , ст. 140   у підручнику і встановіть складові плоду.

 Плід складається з:

- оплодень: з трьох шарів - зовнішнього, середнього, внутрішнього.

- насінини: однієї або багатьох.

Зупинка ІV.   

2. За способом утворення плодів є різні типи - прості, складні та супліддя. 

Виконуємо завдання за підручником: стаття «Які існують типи плодів?» ст. 140 та

опрацюйте завд.1 у зошиті ст.50.  

3. Розпізнавання за структурою оплодня. 

Вчитель пропонує розглянути, потримати у руках плоди: яблука,   гречки, соняшника та пшениці. 

Що ви відмітили найперше?

 Завдання: у підручнику(ст. 141, зверху) знайдіть відповідь на питання – Чим яблуко відмінне від інших плодів?. 

4. Розпізнавання за кількістю насіння.  Спочатку розгляньте плоди (розрізані навпіл яблука)та зверніть увагу на схему, виконавши завдання 2 та 4 у зошиті( стор. 51).

Вкажіть на кількість насінин у плодах.     Вони однонасінні чи багатонасінні?

 5 – Вчитель пропонує опрацювати статтю підручника «Якими бувають сухі плоди?»  та розглянути малюнок 157на сторінці 141.

Яке значення розкривання плодів.?

Які з плодів, запропонованих вам є розкривними?

Зупинка V.  ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Зупинка  VІ. Визначення назви плодів за відповідністю між фото та назвою( за підручником). Учні отримують фото з плодами певних рослин, які необхідно охарактеризувати.

Спікери груп по черзі вибирають й одразу надають характеристику. 

 Зупинка VІІ. Виконання лабораторного дослідження  «Будова плода».

Вступна бесіда з правил безпеки при роботі з гострими предметами

 Групи виконують роботу визначивши особливості одного із запропонованих плодів. Потім доводять правильність виконання роботи.  

Разом формулюють висновки.     

Зупинка VІІІ. Навіщо рослині плід? (мозковий штурм)

Завдання 1. «Знайти зайве» Чому морква, буряк, цибуля не належать до плодів? 

Завдання 2. Розділити запропоновані плоди на овочі та фрукти. 


 Представлення домашнього творчого завдання про способи поширення рослин. Одна група – один спосіб поширення.

Демонстрація відео «Поширення плодів і насіння»

Зупинка ІХ.

1. Демонстрація відео «Екзотичні фрукти»

         Бліц-опитування  

Х. Рефлексія: Прийом «Мікрофон» -  закінчити речення: 

- Сьогодні на уроці для мене було новим…                             

- Сьогодні на уроці я дізнався…

- Сьогодні на уроці я встановив…

-

V.  Домашнє завдання: опрацювати параграф 38, виконати завдання «Поміркуйте» у підручнику( ст. 144). Творче завдання (за бажанням) – підготувати інформацію про незвичні плоди.


   




 

 ЗОРОВА СЕНСОРНА СИСТЕМА

АНАТОМІЯ БУДОВИ ОКА


МетаСформувати загальне уявлення про зорову системуВивчити її 
анатомічну будовуВизначити сліпу пляму на сітківці ока.
Обладнання та матеріали: таблиця зі схемою будови людського ока
мультимедійна презентація ,,Зорова сенсорна система"

Базові поняття й термінизірочне яблукобілкова оболонка (склера), 
судинна оболонкарайдужна оболонказіницякришталик,
склоподібне тілосітківкабровиповікивіїслізні залозирогівка.
                         
Хід уроку.

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬ-НОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Пропоную учням відгадати які-небудь предмети із заплющеними очима
Потім обговорюємо цей маленький експеримент.
Запитання до учнів
1) Чому ви так довго визначали предмет?
2) Які органи чуттів ви при цьому використовували?
3) Чому без використання зору інформація про навколишнє середовище відразу зменшується?
4) Чомувизначаючи предмет із заплющеними очимави мусили взяти його в руку?

II.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь вчителя з одночасною мультимедійною презентацією 
"Зорова сенсорна система":
1) Значення зору.
2) Зоровий аналізатор.
3) М'язи ока.
4) Анатомічна будова ока:
  а)зовнішня оболонка;
  б)середня оболонкарайдужка;
  в)внутрішня оболонка-сітківка;
5) Рецептори зору.
6) Жовта пляма.
7) Сліпа пляма.
8) Сприйняття кольорів.
9) Допоміжний апарат ока.
10) Слізний апарат ока.
11) Оптична система.
12) Рубрика ,,Цікаво знати що..."
2. Виконання лабораторної роботиВизначення сліпої плями ока
Інструктаж з робочого зошита ст.54 
3.Мльтимедійна презентація ,,11 цікавих фактів про очі."

Інформація до уроку
                                З очного яблука виходить зоровий нервщо з’єднує його з головним 
мозкомОчне яблуко має форму кулібільш опуклої спереду.
  Воно лежить у порожнині очної ямки і складаєтеся і внутрішнього ядра і трьох оболонокщо його оточуютьзовнішньоїсередньої і внутрішньої   Зовнішня оболонка називається волокнистоюабо фіброзноюїї задній   відділ являє собою капсулу кольору вареного білка  білкову оболонкуабо склерущо захищає  внутрішнє ядро ока й допомагає зберегти його  формуПередній відділ представлений більш опуклою прозорою 
рогівкою,  через яку в око проникає світло.
  Середня оболонка багата на кровоносні судини й тому називається 
судинноюУ ній виділяють три частинипередню - райдужкусередню  війчасте тілозадню  власне судинну оболонкуРайдужка мас 
форму плоского кільцяколір її може бути блакитнимзеленувато-сірим або коричневим : залежно від кількості й характеру пігменту.  
 Отвір у центрі райдужки  зіниця  здатний звужуватися й 
розширюватисяВеличину зіниці регулюють спеціальні очні м'язи
розташовані в товщі райдужки,   вони можуть звужувати й розширювати зіницюПозаду райдужки знаходиться війчасте тіло  круговий валик,  внутрішній край якого мас війкові відросткиУ ньому закладений 
війчастий м'язскорочення якого через спеціальну зв’язку передається на кришталик і він змінює свою кривизну.
 Власне судинна оболонка  велика задня частина середньої оболонки
очного яблука  містить чорний пігментний шарщо поглинає світло
Внутрішня оболонка очного яблука називається сітківкоюабо сітчастою оболонкоюЦе світлочутлива частина окащо покриває зсередини 
судинну оболонкуВона має складну будовуУ сітківці розташовані 
світлочутливі рецепторі  палички і колбочки.
 Внутрішнє ядро очного яблука складають кришталиксклоподібне тіло і водяниста волога передньої та задньої камер ока.
 Кришталик має форму двоопуклої лінзивін прозорий та еластичний,
розташований позаду зіниціКришталик заломлює світлові променіякі входять в око і фокусує їх на сітківціУ цьому йому допомагають рогівка і внутрішньо очні рідиниЗа допомогою війчастого м'яза кришталик
змінює свою кривизнунабуваючи форми необхідної то для «далекого», 
то для «ближнього» бачення
 За кришталиком розташоване склоподібне тіло  прозора желеподібна масаПорожнина між рогівкою та радужкою складає передню камеру ока а між райдужкою і кришталиком  задню камеруВони заповнені прозорою рідиною - водянистою вологою і сполучаються між собою через 
зіницюВнутрішні рідини ока  перебувають під тискомякий визначають як внутрішньоочний тискПри підвищенні його можуть виникнути 
порушення зоруПідвищення внутрішньоочного тиску є ознакою 
тяжкого захворювання ока  глаукоми.
Допоміжний апарат ока складається із захисних пристосуваньслізного і рухового апарату.
 До захисних утворень належать бровивії та повікиБрови охороняють 
очі від потущо стікає з чолаВіїрозташовані на вільних краях верхньої та нижньої повікзахищають очі від пилуснігудощуОснову повіки 
складає сполучнотканинна пластинкащо нагадує хрящЗзовні вона 
покрита шкіроюа зсередини  сполучною оболонкою -  кон'юнктивоюЗ повіки кон'юнктива переходить на передню поверхню очного яблуказа винятком рогівки.
 При зімкнутих повіках утворюється вузький простір між кон’юнктивою повіки її кон’юнктивою очного яблука  кон'юнктнвальний мішок
Слізний апарат представленийслізною залозою і сльозовивідними шляхамиСлізна залоза займає ямку у верхньому куті латеральної стінки 
очниціДекілька її проток відкривається у верхнє склепіння
кон'юнктивального мішкаСльоза омиває очне яблуко й постійно 
зволожує рогівку.
Сльоза накопичується у вигляді слізного озерана дні якого видно 
слізний сосочокСльози потрапляють спочатку в слізні канальціа потім у слізний мішокОстанній переходить в носослізну протокуякою сльоза потрапляє в порожнину носа.

 III. УЗАГАЛЬНЕНИМСИСТЕМАТИЗАЦІЯ І КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ.

1)  Яка система є найбільш інформативною серед усіх сенсорних                         систем?

2)      Що ми можемо сприймати за допомогою зору?

3)      Назвіть основні частини зорового аналізатора.

4)      Де розташоване око?

5)      Назвіть оболонки очного яблукаЯкі функції вони виконують?

6)      Від чого залежить забарвлення ока?

7)      У якій оболонці відбувається перетворення світлового подразнення на нервовий імпульс.



IV. САМОСТІЙНА РОБОТА УЧНІВ

Дати відповіді на запитання.
1)      Перелічіть допоміжні частини окаНавіщо отаві потрібний допоміжний апарат?

2)      Чому ми часто моргаємо?

3)      Чому око має кулясту форму?

4)      3 чого складається судинна оболонка?

5)      Що таке водяниста вологаяку функцію вона виконує?

6)      Чому око влаштоване так складно?

7)   Робота з роботчим зошитом сторінка 52:
     аскласти схему будови зорового аналізатора;
     брозглянути схематичний малюнок будови ока і підписати його 

 елементи

 

V. ПІДСУМОК УРОКУ.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити зорову сенсорну системуБудову окаПідготувати інформацію про захворювання очей.



___________________________________________________________________


РІЗНОМАНІТНІСТЬ ССАВЦІВ. ЇХ ЗНАЧЕННЯ ТА ОХОРОНА


Мета: Розширити і поглибити знання про ссавців, їх різноманітність, пристосування до певних умов середовища шляхом використання інноваційних методів креативного розвитку учнів; продовжити виховання розуміння того, що природа прекрасна у всіх проявах, формувати геосвідомість, екологічне мислення, культуру поведінки в природі.

Тип уроку: інтелектуальна гра.

Обладнання: малюнки, плакати, ілюстрації, географічна карта.

Хід уроку
І. Створення проблемної ситуації
   Уявіть собі, що на Землі зникли всі тварини. Якою б стала наша різнобарвна планета? Яким би сірим і нецікавим було життя! Скільки б виникло проблем, повязаних із зникненням чудового царства – царства Тварин і, зокрема, одним з найдосконалішим серед них – ссавців.
   А чому саме ссавці вважаються одними з найдосконаліших серед тварин?  (У них виникли різноманітні пристосування залежно від способу життя на середовищі існування, які дозволяли їм розселятися по всій земній кулі)
  Та чи всі ссавці є гарними і привітними у спілкуванні? Невже немає серед них шкідників, паразитів, страшних та неприємних на вигляд істот?
  (Звичайно, є, але це не дає нам права принижувати їх роль у природі або  зневажати чи боятися. Адже кожна жива істота, яка зявилася на світ, має в ньому своє місце, кожна з них – єдина і неповторна: чи то велетенський синій кит, чи непомітна землерийка)
 Тож сьогодні ми поглянемо на ссавців не тільки як на цікаві обєкти, а й як на незамінних представників єдиної палітри живої природи, де кожен штрих,  кожна часточка грає свою роль. Ми повинні оцінювати наших родичів не лише за зовнішністю та користю, а й за їхнім місцем та значенням як рівноправних жителів планети Земля. І в стосунках з тваринами чи іншими живими організмами ми повинні користуватися розумінням того, що ми, люди, не єдині живі істоти, гідні уваги і визнання.
   Тож розпочнемо наш урок з епіграфа: «У долі природи – наша доля!»
Тема уроку вам відома, мету давайте спробуємо сформулювати разом.
(Учні формулюють мету) Так, дуже добре. У вас уже достатньо знань з цієї теми, тому сьогодні нашу роботу ми побудуємо у вигляді інтелектуальної гри. Для цього ми створили дві команди.
             
              ІІ. Проведення інтелектуальної гри
  1. Конкурс – знайомство «Дотепне вітання»
Команди обирають назву, девіз та привітання команді - суперниці.  Одна з команд отримує назву «Цар звірів», а інша –«Кенгуру» . Учні малюють емблеми, які передають характер обраних звірів і вітають суперників піснею на задану тему.
   Журі оцінює конкурсне вітання ( 5 балів)

 

    2. Конкурс – розминка « Ти мені, я тобі»
Кожна команда готує експромтом по 5 запитань команді суперниці. Орієнтовні запитання:
-         Кого називають сірим розбійником? Чи справедлива ця назва?
-         Чому гігантський кенгуру народжує маля розміром 3см і вагою 2г?
-         Які звірі є майстерними будівельниками?
-         Які звірі живуть у гніздах, як птахи?
-         Який звір є предком великої рогатої худоби?
-         Чому не слід тримати вдома диких тварин?
-         Яка тварина найбільша у світі?
-         Хто серед ссавців є найкращим бігуном?
-         Коли жили мамонти?
-         Назвіть представника ссавців, занесеного до Червоної книги України.
 Журі оцінює конкурс (по 1 балу за правильну відповідь на питання)

 

   3. Конкурс капітанів
Капітани розвязують чайнворди, а члени команди у цей час проводять четвертий конкурс.
    Чайнворд
 1. Колючий клубочок прибіг у садочок.(Їжак)
2. Яйцекладна тварина. (Качкодзьоб)
3. Природна зона, де поширені копитні тварини. (Степ)
4. Галузь народного господарства, хутровий…(промисел)
5. Хижак з родини котячих, який має гарне хутро. (Леопард)
6. Тварина з високим рівнем інтелекту. (Дельфін)
7. Цінний хутровий звір. (Норка)
Журі оцінює конкурс, враховуючи швидкість і якість виконання (3 бали)     

 

         4. Конкурс «Народ скаже, як завяже»
Конкурс складається з двох частин. У першій частині конкурсу команди виголошують народні прикмети, починаючи їх зі слова «Якщо»
                  Приклади прикмет:
Якщо миші влаштовують вихід з нірки на північ, чекай холодної зими.
Якщо собаки качаються по землі, буде вітер.
Якщо кінь хрипить, буде негода, бє копитом – до потепління.
Якщо вовки виють біля житла, до морозу.
Якщо зявляється багато зайців, літо буде сухе.
 У другій частині конкурсу команди повинні назвати по пять казок, героями яких є ссавці.
(«Лисичка – сестричка і вовк – панібрат», «Червона Шапочка», «Коза – дереза», «Колобок», «Соломяний бичок», «Теремок» тощо)
     Журі оцінює конкурс (  по 0,5 бала за прикмету та назву казки)

     5. Конкурс «Такі незвичні сусіди»
У цьому конкурсі два завдання, розвязавши які, учні продемонструють свої знання про ссавців.

Завдання 1
Чому їжаки наколюють яблука на голки?
(Таким чином вони можуть звільнитися від паразитів)

Завдання 2
Що означає вислів «Мова хвоста»?
(За допомогою хвоста ссавці висловлюють свій емоційний стан: радість – виляння хвостом; страх – підігнути хвіст; комфорт – хвіст «трубочкою» тощо)
     Журі оцінює конкурс ( по 2 бали за правильну відповідь на питання)
                       
6. Конкурс «Реклама»
Учні рекламують один із видів ссавців.
        Журі оцінює конкурс ( 3 бали)

 

7. Конкурс «Вони занесені до Червоної книги»
Вчитель. На порозі ХХІ століття. Людство зустрілося з масою екологічних проблем. Одна з них – це скорочення видової різноманітності. Ви знаєте про існування Міжнародної Червоної книги, Червоної книги України. Саме цій проблемі присвячено наш конкурс.

 Кожна команда називає по пять видів  ссавців, яким загрожує зникнення.
        Журі оцінює конкурс ( по 1 балу за правильну відповідь)
 ВчительВи, напевне, втомилися. Тож пропоную вам «Перерву на обід»

  8. Конкурс «Пригадайте»
Що їдять вовки, коли мають вимушену дієту?
    (Овочі на полях)
Як пацюки дістають сметану із плашки з вузьким горлечком?
      (Засовують туди хвіст, а потім облизують його)
Журі оцінює конкурс ( по 1 балу за правильну відповідь)

         9. Конкурс «Колобок» (жартівливий)

            У тексті певні слова (видові назви звірів) замінено ключовим словом «Колобок».             Здогадайтеся, про що йде мова.

Колобків боятися – в ліс не ходити (Вовків)
Колобок колобку не товариш. (Гусак – свині)
Баба з воза - колобку легше. (Кобилі)
Ділити шкуру недобитого колобка. (Ведмедя)
Не все колобку масляна. (Коту)
     Журі оцінює конкурс ( по 1 балу за правильну відповідь)

 10. Конкурс «Орфографічний»
У ході конкурсу потрібно виправити помилки в тексті.

 

1 команда – текст «Неперевершені майстри»
На берегах лісових річок можна спостерігати роботу …обрів(бобрів). Річкові …обри - …ризуни (гризуни), що є неперевершеними майстрами. Підгризаючи дерева, вони будують …атки ( хатки) – химерні споруди з гілок. Мають …обри цінне й красиве …утро (хутро) та смачне мясо. Тіло …обра міцне, голова велика, …ирока(широка), очі і вуха розміщені в одній площині. Широкий …віст(хвіст) допомагає …обру плавати. Пять пальців задніх …кінцівок (кінцівок) сполучені перетинками (перетинками).

2 команда – текст «Чудові плавці»
У процесі пристосування …ити (кити) дуже змінили свою організацію. …іло (тіло) …итів(китів) видовжене, рибоподібної …орми(форми), найзручнішої для пересування у воді. Задні …кінцівки (кінцівки) у них зникли, а хвіст перетворився на орган поступального …уху  (руху). Передні кінцівки перетворилися на …лавці (плавці). …волосяного (волосяного) покриву немає, його функції …виконує (виконує) підшкірний шар ..иру (жиру). …ити (кити) народжують немовлят, яких вигодовують …олоком(молоком).

       Журі оцінює конкурс ( 3 бали)

 11. Конкурс «Заповідні території»
Ми знову звертаємося до проблеми охорони природи. Кожна команда повинна прослухати текст і вгадати, про яких заповідник йде мова.
1. «цей заповідник організовано в 1921 році. Він являв собою масив цілинного степу, єдиний, що зберігся в Європі. У заповіднику налічується 360 видів рослин, утримуються тварини з усього світу»
( Асканія – Нова)
2. « На території цього заповідника знаходиться найвища вершина України. Унікальною є флора заповідника, чудові весняні квіти ростуть тут просто у долинах»
( Національний Карпатський заповідник « Долина нарцисів»)
        Журі оцінює конкурс ( 5 балів)
ВчительА тепер слово надається нашому шановному журі.
   Журі підбиває підсумки конкурсу інтелектуальної гри.

                         ІІІ. Підсумок уроку
ВчительЛюбі діти! Я впевнена, що ви багато зрозуміли і отримали під час сьогоднішнього уроку, багато над сим замислились. Памятайте слова Антуана де Сент Екзюпері, які він вклав в уста Маленького Принца: « Ми відповідальні за тих, кого приручили». Тому давайте з увагою ставитись до тварин. Адже, незважаючи на їхні кігті, дзьоби і лапи, всі тварини потребують нашого захисту і нашої допомоги.

________________________________________________________________





Підсумковий урок з теми 


               "Клас птахи."

      

МетаУзагальнити і систематизувати знання учнів про особливості       будови птахів; продовжити формувати вміння учнів узагальнювати , співставляти , аналізувати робити висновки; розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси, спостережливість, кмітливість.
Виховувати любов і бережливе ставлення до природи, естетичні почуття.
Тип уроку: інтелектуальна гра ''КВК''.
Обладнання: таблиці з теми ''чорні скрині'', папір,ручки,магнітофон.

Девіз:
Людської треба доброти,
Щоб цвіт з'явився на калині,
Щоб ночі в ранок перейти,
Щоб соловейко тьохкав, - нині
Природі, атвшкам і людині
Людської треба доброти.
Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

  Доброго ранку, сонечко ясне,
  Доброго ранку, земле прекрасна,
  Доброго ранку, дерева багряні,
  Доброго ранку, квіти духмяні,
  Доброго ранку, птахи галасливі,
  Доброго ранку, люди щасливі!

До кого ж ми привітались? До всього, що нас оточує. А разом з тим і до наших пернатих друзів, яким сьогодні присвячуємо урок.
(звучить спів птахів)

Прекрасна природа нашого краю. Вона оточує нас своїми барвами лісу, полями, барвами золотокосої осені, казковою природою зими, ніжним буянням весни. Але найкращий куточок природи здається мертвим, якщо його не оживляють птахи.
Наші пернаті друзі - невід'ємна частина природи. Вони прикрашають діброви, степи...
Чи можна собі уявити весну без дзвінкої пісні  жайворонка або весняний ліс без кування зозулі?
Червоногруді снігурі оживляють зимовий пейзаж. Поети усіх часів присвячували солов'ям та іншим символічним птахам вірші.
Але птахи є не тільки окрасою нашого життя, але й допомагають людям боротися за високий урожай.
Ми любимо своїх пернатих друзів, тому повинні знати особливості їхньої будови і поведінки, спостерігати за ними, охороняти їх і приваблювати до наших осель.

ІІ. Оголошення і мотивація теми і мети уроку. ( Клас ділиться на 2 команди. Обираються члени журі , які оцінюють конкурси).


ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.

  1. Конкурс  "Назва команди" - 5 балів.
( Учні повинні бути завчасно придумати команди, емблему, захист назви і обрати капітана).

 

2. Конкурс "Юні орнітологи".
(Кожній команді по черзі дають запитання, пов'язані з особливостями будови птаха. Кожна правильна відповідь - 3 бали).
1) Особливості у зовнішній і внутрішній будові,
пов'язані з пристосування птахів до польоту?
1. Особливості будови скелета і мускулатури,
пов'язані з пристосуванням птахів до польоту.
2) Чому плазуни можуть
голодувати багато років,
а птахи їдять часто?
2. Чому під час тривалих польотів
птахи не задихаються?
3)Порівняти дихальну систему
птахів з рибами, земноводними,
плазунами.
3. Порівняти кровоносну систему птахів,
з рибами , земноводними, плазунами.

 

3. Конкурс "Щасливий випадок''.
(Кожна правильна відповідь - 1 бал).
1) Яка оболонка яйця забезпечує
зародок водою? (Білкова).
1. Як називають птахи, які протягом
року мешкають на одній території?(Осілі).
2) Яке пір'я птахів не
має борідок ІІ порядку? (Пух).
2. Що є органами виділення у птахів?(Нирки).
3) До яких птахів належать
снігурі і сови? (Кочових).
3. Як називаються птахи , які народжуються
голі і сліпі?(Нагніздні).
4) Яку залозу на шкірі
мають птахи?(Куприкову).
4. Які відділи має шлунок птахів?
(Мускульний і залозистий).
5) Як називається зовнішня
оболонка яйця?(Шкарлупа).
5.Чому серед птахів нема видів,
яким притаманні живородіння?
(Бо зародок в організмі матері
збільшував би вагу птаха і обмежував
рухливість у польоті).
6) До якого типу належать птахи,
які вилуплюються з яйця зрячі
 і вкриті пухом?  (Виводкові).
6. Яка оболонка яйця забезпечує зародок
поживними речовинами? (Жовткова).
7) Яка температура тіла
у птахів?(Постійна).
7. Як називають птахів, які зимують
в інших кліматичних зонах? (Перелітні).

 

4. Конкурс ''Синоптики ''. - 1 бал кожна правильна відповідь.
(Кожна команда підготувала народні прикмети, пов'язані з життям птахів. Одна команда називає першу частину прикмети, а друга-закінчує).
І команда:
1) Зозуля стала кувати -                                    (морозу не бувати).
2) Гуси полощуться -                                                         (на тепло).
3) Благовіщення (7 квітня) без ластівок -                  (холодна весна).
ІІ команда:
1) Голуби туркочуть -                                                         (тепло віщують).
2) Коли добре чути дятла -                                               (буде дощ).
3) Гуска лапу піднімає -                                                      (на холод).

 

5. Конкурс "Пісенний".
(Учні по черзі з кожної команди називають по 1-2 рядочки з пісень , де згадуються птахи.
Хто назве більше, та команда заробляє 1 бал).

 

6. Конкурс - вікторина "Чи знаєш ти птахів?".
(Учні по черзі задають питання, які підготували . Кожна правильна відповідь - 1 бал).
І команда:
1. Назвіть найкращого дереволаза з лісних птахів. (Повзик).
2. Чим особливо корисна зозуля? ( Знищує волохатих гусениць - шкідників лісу. Харчується також хрущами , жуками і гусінню шовкопрядів).
3. Чи велика прожерливість білої трясогузки? (Вона з'їдає стільки ж комах, скільки важить сама).
4. Хто в лісі втикає шишки в щілини дерев? (Шишки в розвилки дерев засовує великий строкатий дятел).
5. Чому заборонено турбувати птахів, які сидять на гнізді? (Птахи залишають гнізда).
6. Який птах кричить, як кіт? (Іволга).
7. Які птахи риють нірки для гнізд? (Берегові ластівки, зимородок, щурка).
8. Яким птахам поставлено пам'ятники і де? (У Баварії-журавлям, в Японії- лебедю).
9. Який найбільший птах живе на території України? (Дрохва).
10. Які наші птахи ночують у снігу? (Волочкове очко, кропивник).
ІІ команда:
1. Яких птахів називають ''сіячами'' і ''санітарами'' лісу? (Шишкар, сойка, дрізд, кедрівка).
2. Який птах допомагає розселенню кедру?(Кедрівка).
3. Скільки комах може з'їсти дятел за один день? (300-900 короїдів або 50 травневих хрущів).
4. З яких яєць не вилуплюються птахи? (Черепашиних, крокодилячих).
5. Чому кури, індики та деякі інші зерноїдні птахи їдять маленькі камінці? (Камінці допомагають їм краще перетравати зерно перетираючи його).
6. Назвіть птаха, який зимою змінюють колір свого пір'я. (Біла куріпка).
7. Чому птахам не подобаються яскраво забарвлені комахи? (Яскраво забарвлені комахи майже всі отруєні).
8. Які птахи не сідають на землю? (Стрижі).
9. Які пташенята сичать, як змії? (Крутиголовки).
10. Який птах може літати хвостом наперед? (Колібрі).

7. Конкурс ''Чорна скриня'' - 2 бали.
Запитання для І команди:
У ''чорній скрині'' знаходиться предмет, який допомагає птахам при травленні. (Камінець).
Запитання для ІІ команди:
У ''чорній скрині'' знаходиться предмет, з якого зародок бере кальцій для будови скелета. (Шкарлупа).

 

8. Конкурс ''Юні систематики''. - 2 бали.
По одному представнику від кожної команди визначають систематичне положення таких птахів:
І команда - лелека чорний;
І команда - орел степовий.

 

9. Конкурс капітанів - 3 бали.
Розгадування кросворда.
Написати назви різних птахів так, щоб буква С була спільною

 

10. Конкурс ''Птах Червоної Книги''- 3 бали.
Кожна команда підготувала  розповідь про птаха Червоної Книги України.

 

11. Конкурс ''Зоожарт''. - 4 бали.
Кожна команда відгадує з яких птахів складається фантастичний птах: голова, тулуб, хвіст, ноги від різних птахів.

 

12. Домашнє завдання. Конкурс малюнків ''Охорона і приваблювання птахів'' - 5 балів.
( Кожна команда на домашнє завдання повинна була виконати малюнок на тему ''Охорона і приваблювання птахів'' і підготувати розповідь).

 

ІV. Підсумок уроку.

Визначається команда переможців. Відзначається найактивніші учасники, виставляються бали.
Багато птахів гине сьогодні у забруднених морях і океанах, від дій хімікатів, стає жертвами безжалісних браконьєрів та просто малих бешкетників.
Для охорони птахів , як і інших тварин створено багато заповідників. 1 квітня оголошено  Міжнародним днем птахів. А який ми можемо зробити свій висновок поширення і збереження птахів?

 

V. Домашнє завдання.

Запропонувати рекомендації щодо охорони птахів.Взяти участь у Загальношкільному конкурсі на кращу шпаківню чи інший штучний будиночок.

 


_______________________________________________________




Немає коментарів:

Дописати коментар

Ми‐пішоходи

 У Гостинцівському ЗЗСО I-II ст. (директорка Мищишин Г.В.) в рамках Тижня безпеки дорожнього руху у 5 класі з основ  здоров’я був проведений...